Swimming New Zealand homepage

The start of something extraordinary

Numbered Athletes

This is the list of our swimmers have competed at the a World Championships (LC), Olympic Games or Commonwealth Games.

 

Paralympic Swimmers who swim at the Commonweatlh Games also receive a number as the Commonwealth Games intergrated with Paralympics. More for information on the swimmers, click on their name for their bio.

 

#

Name

Event

Year & Location

1

Malcolm Champion

Olympic Games

1912 Stockholm

2

Violet Walrond

Olympic Games

1920 Antwerp

3

Clarrie Heard

Olympic Games

1924 Paris

4

Gwitha Shand

Olympic Games

1924 Paris

5

David Lindsay

Olympic Games

1928 Amsterdam

6

Kathleen Miller

Olympic Games

1928 Amsterdam

7

Len Moorhouse

Olympic Games

1928 Amsterdam

8

Ena Stockley

Olympic Games

1928 Amsterdam

9

Gordon Bridson

British Empire Games

1930 Hamilton, Canada

10

Roy Calder

British Empire Games

1930 Hamilton, Canada

11

Gladys Pidgeon

British Empire Games

1930 Hamilton, Canada

12

Noel Crump

British Empire Games

1934 London

13

Len Smith

British Empire Games

1934 London

14

William Whareaitu

British Empire Games

1934 London

15

J.C.W. Davies

British Empire Games

1938 Sydney

16

Winnie Dunn

British Empire Games

1938 Sydney

17

Peter Hanan

British Empire Games

1938 Sydney

18

Mona Leydon

British Empire Games

1938 Sydney

19

Joyce McDonald

British Empire Games

1938 Sydney

20

Len Newell

British Empire Games

1938 Sydney

21

Gwen Rix

British Empire Games

1938 Sydney

22

Ngaire Lane

Olympic Games

1948 London

23

Michael Amos

British Empire Games

1950 Auckland

24

Lyall Barry

British Empire Games

1950 Auckland

25

Norma Bridson

British Empire Games

1950 Auckland 

26

Colin Callan

British Empire Games

1950 Auckland

27

Joyce Carpenter

British Empire Games

1950 Auckland

28

Colin Chambers

British Empire Games

1950 Auckland

29

Noel Chambers

British Empire Games

1950 Auckland

30

Trevor Eagle

British Empire Games

1950 Auckland

31

Roger Gibbs

British Empire Games

1950 Auckland

32

Winifred Griffin

British Empire Games

1950 Auckland

33

Joan Hastings

British Empire Games

1950 Auckland

34

Kristin Jacobi

British Empire Games

1950 Auckland

35

Owen Janie 

British Empire Games

1950 Auckland

36

Buddy (F.R.) Lucas

British Empire Games

1950 Auckland

37

Helen MacKenzie

British Empire Games

1950 Auckland

38

Peter Mathieson

British Empire Games

1950 Auckland

39

Betty Moore

British Empire Games

1950 Auckland

40

Mayzod Reid

British Empire Games

1950 Auckland

41

John Shanahan

British Empire Games

1950 Auckland

42

Jack Stewart

British Empire Games

1950 Auckland

43

Jean Stewart

British Empire Games

1950 Auckland

44

Margaret Sweeny

British Empire Games

1950 Auckland

45

Lincoln Hurring

Olympic Games

1952 Helsinki 

46

Jack Doms

British Empire & Commonwealth Games

1954 Vancouver 

47

Jeanette Laws

British Empire & Commonwealth Games

1954 Vancouver

48

Marrion Roe

British Empire & Commonwealth Games

1954 Vancouver

49

Philippa Gould

Olympic Games

1956 Melbourne

50

Len Hodge

British Empire & Commonwealth Games

1958 Cardiff

51

Jennifer Hunter

British Empire & Commonwealth Games

1958 Cardiff

52

Colin McFadden

British Empire & Commonwealth Games

1958 Cardiff

53

Kay Sawyers

British Empire & Commonwealth Games

1958 Cardiff

54

Tessa Staveley

British Empire & Commonwealth Games

1958 Cardiff

55

David Gerrard

British Empire & Commonwealth Games

1962 Perth

56

Vivien Haddon

British Empire & Commonwealth Games

1962 Perth

57

Margaret Macrae

British Empire & Commonwealth Games

1962 Perth

58

Lesley Moore

British Empire & Commonwealth Games

1962 Perth

59

Shirley Nicholson

British Empire & Commonwealth Games

1962 Perth

60

Bruce Robertson

British Empire & Commonwealth Games

1962 Perth

61

Helen Rogers

British Empire & Commonwealth Games

1962 Perth

62

Allan Seagar

British Empire & Commonwealth Games

1962 Perth

63

Hilton Brown

British Empire & Commonwealth Games

1966 Kingston

64

Hamilton (Tony) Graham

British Empire & Commonwealth Games

1966 Kingston

65

Heather Kerr

British Empire & Commonwealth Games

1966 Kingston

66

Patrick O'Carroll

British Empire & Commonwealth Games

1966 Kingston

67

Tui Shipston

British Empire & Commonwealth Games

1966 Kingston

68

Pru Chapman

Olympic Games

1968 Mexico

69

Glenda Stirling

Olympic Games

1968 Mexico

70

Sandra Whittleston

Olympic Games

1968 Mexico

71

Barnett Bond

British Commonwealth Games

1970 Edinburgh

72

Michael Borrie

British Commonwealth Games

1970 Edinburgh

73

Cyril Buscke

British Commonwealth Games

1970 Edinburgh

74

Felicity Crawford

British Commonwealth Games

1970 Edinburgh

75

Ian Curry

British Commonwealth Games

1970 Edinburgh

76

Rebecca Ewert

British Commonwealth Games

1970 Edinburgh

77

Mark Gazley

British Commonwealth Games

1970 Edinburgh

78

Susan Hunter

British Commonwealth Games

1970 Edinburgh

79

Mark Treffers

British Commonwealth Games

1970 Edinburgh

80

Cathy Whiting

British Commonwealth Games

1970 Edinburgh

81

Beth Williams

British Commonwealth Games

1970 Edinburgh

82

Judith Wright

British Commonwealth Games

1970 Edinburgh

83

Heather Coombridge

Olympic Games

1972 Munich

84

Colin Herring

Olympic Games

1972 Munich

85

John McConnochie

Olympic Games

1972 Munich

86

Jaynie Parkhouse

Olympic Games

1972 Munich

87

Jane Lowe

World Championship

1973 Belgrade

88

Karol Albury

British Commonwealth Games

1974 Christchurch

89

Alison Calder

British Commonwealth Games

1974 Christchurch

90

Karen Conway

British Commonwealth Games

1974 Christchurch

91

John Coutts

British Commonwealth Games

1974 Christchurch

92

Ashley Fogel

British Commonwealth Games

1974 Christchurch

93

Michael Johnston

British Commonwealth Games

1974 Christchurch

94

Suzanne Kennedy

British Commonwealth Games

1974 Christchurch

95

Margaret Lay

British Commonwealth Games

1974 Christchurch

96

Deborah Ledgerwood

British Commonwealth Games

1974 Christchurch

97

Brent Lewis

British Commonwealth Games

1974 Christchurch

98

Brett Naylor

British Commonwealth Games

1974 Christchurch

99

Monique Rodahl

British Commonwealth Games

1974 Christchurch

100

Philip Thorogood

British Commonwealth Games

1974 Christchurch

101

Michael Toomey

British Commonwealth Games

1974 Christchurch

102

Rebecca Perrott

World Championship

1975 Cali, Colombia

103

Lynne Rowe

World Championship

1975 Cali, Colombia

104

Ian Bullock

Commonwealth Games

1978 Edmonton

105

Andrea Hawcridge

World Championship

1978 Berlin

106

Gary Hurring

World Championship

1978 Berlin

107

Melanie Jones

World Championship

1978 Berlin

108

Penny McCarthy

World Championship

1978 Berlin

109

Paul Rowe

World Championship

1978 Berlin

110

Barry Salisbury

Commonwealth Games

1978 Edmonton

111

Ann Fargher

Olympic Games

1980 Moscow

112

Brett Austin

Commonwealth Games

1982 Brisbane

113

Pamela Croad

Commonwealth Games

1982 Brisbane

114

Ursula Cross

Commonwealth Games

1982 Brisbane

115

Michael Davidson

Commonwealth Games

1982 Brisbane

116

Kim Dewar

Commonwealth Games

1982 Brisbane

117

Grant Forbes

Commonwealth Games

1982 Brisbane

118

Gail Jonson

Commonwealth Games

1982 Brisbane

119

Mark Kalaugher

Commonwealth Games

1982 Brisbane

120

Paul Kingsman

Commonwealth Games

1982 Brisbane

121

Anthony Mosse

Commonwealth Games

1982 Brisbane

122

Murray Parker

Commonwealth Games

1982 Brisbane

123

Megan Tohill

Commonwealth Games

1982 Brisbane

124

Richard Wells

Commonwealth Games

1982 Brisbane

125

Carmel Clark

Olympic Games

1984 Los Angeles

126

Anna Doig

Olympic Games

1984 Los Angeles

127

Ross Anderson

Commonwealth Games

1986 Edinburgh

128

Brent Foster

Commonwealth Games

1986 Edinburgh

129

Sylvia Hume

Commonwealth Games

1986 Edinburgh

130

Richard Lockhart

Commonwealth Games

1986 Edinburgh

131

Fiona McLay

Commonwealth Games

1986 Edinburgh

132

Kirk Torrance

Commonwealth Games

1986 Edinburgh

133

Maawhi Torrance

Commonwealth Games

1986 Edinburgh

134

Anthony Beks

Olympic Games

1988 Seoul

135

Sharon Musson

Olympic Games

1988 Seoul

136

Danielle Bates

Commonwealth Games

1990 Auckland

137

Tim Bowen

Commonwealth Games

1990 Auckland

138

Michelle Burke

Commonwealth Games

1990 Auckland

139

Peter Doig

Commonwealth Games

1990 Auckland

140

Craig Ford

Commonwealth Games

1990 Auckland

141

Sharon Hanley

Commonwealth Games

1990 Auckland

142

Toni Jeffs

Commonwealth Games

1990 Auckland

143

Phillippa Langrell

Commonwealth Games

1990 Auckland

144

Danyon Loader

Commonwealth Games

1990 Auckland

145

Megan Luff

Commonwealth Games

1990 Auckland

146

Bryce Milson

Commonwealth Games

1990 Auckland

147

John Munro

Commonwealth Games

1990 Auckland

148

Simon Percy

Commonwealth Games

1990 Auckland

149

Byron Reid

Commonwealth Games

1990 Auckland

150

Linda Robinson

Commonwealth Games

1990 Auckland

151

Fiona Ross

Commonwealth Games

1990 Auckland

152

Micheala Ross

Commonwealth Games

1990 Auckland

153

Nicholas Sanders

Commonwealth Games

1990 Auckland

154

Anna Simcic

Commonwealth Games

1990 Auckland

155

John Steel

Commonwealth Games

1990 Auckland

156

Richard Tapper

Commonwealth Games

1990 Auckland

157

Mark Weldon

Commonwealth Games

1990 Auckland

158

Nichola West

Commonwealth Games

1990 Auckland

159

Trent Bray

Olympic Games

1992 Barcelona

160

Guy Callaghan

Olympic Games

1992 Barcelona

161

Aaron Bidois

Commonwealth Games

1994 Victoria

162

Belinda Honey

Commonwealth Games

1994 Victoria

163

Paul Kent

Commonwealth Games

1994 Victoria

164

Julie McLaughlin

Commonwealth Games

1994 Victoria

165

Nicholas Tongue

Commonwealth Games

1994 Victoria

166

Sean Tretheway

Commonwealth Games

1994 Victoria

167

Anna Wilson

Commonwealth Games

1994 Victoria

168

Jonathan Winter

Commonwealth Games

1994 Victoria

169

Angela Collett

World Championship

1994 Rome

170

Carl Gordan

World Championship

1994 Rome

171

Brittney Wockner

World Championship

1994 Rome

172

Dionne Bainbridge

Olympic Games

1996 Atlanta

173

Murray Burdan

Olympic Games

1996 Atlanta

174

Scott Cameron

Olympic Games

1996 Atlanta

175

Sarah Catherwood

Olympic Games

1996 Atlanta

176

Alison Fitch

Olympic Games

1996 Atlanta

177

Lydia Lipscombe

Olympic Games

1996 Atlanta

178

John Davis

Commonwealth Games

1998 Kuala Lumpur

179

Steven Ferguson

Commonwealth Games

1998 Kuala Lumpur

180

Helen Norfolk

Commonwealth Games

1998 Kuala Lumpur

181

Ryan Coom

World Championship

1998 Perth

182

Ross Dunwoody

World Championship

1998 Perth

183

Oliver Young

World Championship

1998 Perth

184

Jonathan Duncan

Olympic Games

2000 Sydney

185

Dean Kent

Olympic Games

2000 Sydney

186

Vivienne Rignall

Olympic Games

2000 Sydney

187

Monique Robins

Olympic Games

2000 Sydney

188

Scott Talbot

Olympic Games

2000 Sydney

189

Elizabeth van Welie

Olympic Games

2000 Sydney

190

Moss Burmester

Commonwealth Games

2002 Manchester

191

Cameron Gibson

Commonwealth Games

2002 Manchester

192

Melissa Ingram

Commonwealth Games

2002 Manchester

193

Hannah McLean

Commonwealth Games

2002 Manchester

194

Nicholas Sheeran

Commonwealth Games

2002 Manchester

195

Corney Swanepoel

World Championship

2003 Barcelona

196

Nathalie Bernard

Olympic Games

2004 Athens

197

Annabelle Carey

Olympic Games

2004 Athens

198

Elizabeth Coster

Olympic Games

2004 Athens

199

Ben Labowitch

Olympic Games

2004 Athens

200

Rebecca Linton

Olympic Games

2004 Athens

201

Zoe Baker

World Championship

2005 Montreal

202

Kelly Bentley

World Championship

2005 Montreal

203

Lauren Boyle

World Championship

2005 Montreal

204   

Nichola Chellingworth

World Championship

2005 Montreal

205

Glenn Snyders

World Championship

2005 Montreal

206

Te Rina Taite

World Championship

2005 Montreal

207

Georgina Toomey

World Championship

2005 Montreal

208

Andrew McMillan

Commonwealth Games

2006 Melbourne

209

Daniel Sharp

Commonwealth Games

2006 Melbourne

210

Kirsten Cameron

World Championship Open Water

2006 Naples

211

Kane Radford

World Championship Open Water

2006 Naples

212

Kylie Salt

World Championship Open Water

2006 Naples

213

Mark Herring

World Championship

2007 Melbourne

214

Michael Jack

World Championship

2007 Melbourne

215

Robert Voss

World Championship

2007 Melbourne

216

Daniel Bell

Olympic Games

2008 Beijing

217

William Benson

Olympic Games

2008 Beijing

218

Orinoco Faamausili Banse Prince

Olympic Games

2008 Beijing

219

Natasha Hind

Olympic Games

2008 Beijing

220

Hayley Palmer

Olympic Games

2008 Beijing

221

Kurt Bassett

World Championship

2009 Rome

222

Alannah Jury

World Championship

2009 Rome

223

Cara Baker

World Championship Open Water

2010 Roberval

224

Amaka Gessler

Commonwealth Games

2010 Delhi

225

Gareth Kean

Commonwealth Games

2010 Delhi

226

Penelope Marshall

Commonwealth Games

2010 Delhi

227

Emily Thomas

Commonwealth Games

2010 Delhi

228

Natalie Wiegersma

Commonwealth Games

2010 Delhi

229

Sophia Bachelor

World Championships

2011 Shanghai

230

Dylan Dunlop-Barrett

World Championships

2011 Shanghai

231

Matthew Stanley

World Championships

2011 Shanghai

232

Steven Kent

Olympic Games

2012 London

233

Samantha Lucie-Smith

Olympic Games

2012 London

234

Carl O'Donnell

Olympic Games

2012 London

235

Shaun Burnett

World Championship

2013 Barcelona

236

Nathan Capp

World Championship

2013 Barcelona

237

Mitchell Donaldson

World Championship

2013 Barcelona

238

Samantha Lee

World Championship

2013 Barcelona

239

Emma Robinson

World Championship

2013 Barcelona

240

Phillip Ryan

World Championship

2013 Barcelona

241

Nikita Howarth

Commonwealth Games

2014 Glasgow

242

Ewan Jackson

Commonwealth Games

2014 Glasgow

243

Corey Main

Commonwealth Games

2014 Glasgow

244

Sophie Pascoe

Commonwealth Games

2014 Glasgow

245

Laura Quilter

Commonwealth Games

2014 Glasgow

246

Ellen Quirke

Commonwealth Games

2014 Glasgow

247

Bradlee Ashby

World Championship

2015 Kazan

248

Bobbi Gichard

World Championship

2015 Kazan

249

Charlotte Webby

World Championship

2015 Kazan

250

Helena Gasson

Olympic Games

2016 Rio

251

Matthew Hutchins

Olympic Games

2016 Rio

252

Gabrielle Fa’amausili

World Championships

2017 Budapest

253

Daniel Hunter

World Championships

2017 Budapest

254

Natasha Lloyd

World Championships

2017 Budapest

255 Samuel Perry

World Championships

2017 Budapest
256 Chris Arbuthnott

Commonwealth Games

2018 Gold Coast
257 Lewis Clareburt

Commonwealth Games

2018 Gold Coast
258 Carina Doyle

Commonwealth Games

2018 Gold Coast
259 Celyn Edwards

Commonwealth Games

2018 Gold Coast
260 Georgia Marris

Commonwealth Games

2018 Gold Coast
261 Tupou Neiufi

Commonwealth Games

2018 Gold Coast
262 Jesse Reynolds

Commonwealth Games

2018 Gold Coast
263 Bronagh Ryan

Commonwealth Games

2018 Gold Coast
264 Laticia-Leigh Transom

Commonwealth Games

2018 Gold Coast
265 Chesley Edwards

World Championships

2019 Gwangju
266 Erika Fairweather

World Championships

2019 Gwangju
267 Alex Galyer

World Championships

2019 Gwangju
268 Michael Pickett

World Championships

2019 Gwangju
269 Zac Reid

World Championships

2019 Gwangju
270 Eve Thomas

World Championships

2019 Gwangju